kominy

Z czego najlepiej zbudować komin?

Komin to wbrew pozorom jeden z kluczowych elementów budynku, dlatego powinien być wykonany w sposób profesjonalny. Jednym z błędów przy budowie komina może być użycie niewłaściwych materiałów lub nieumiejętne jego wykonanie, które nierzadko powoduje na przykład niesprawność przewodów dymowo-spalinowych lub wentylacyjnych. Może dojść także do przeciekania dachu, a nawet do zaburzenia statyki całego budynku. Z czego zatem najlepiej zbudować komin? Zobacz więcej na https://pekabet.pl/

Komin murowany

Murując komin z cegieł, najczęściej stosuje się tak zwane wiązanie wozówkowe, tzn. spoiny są przesunięte wobec siebie o połowę cegły. Budowa murowanego komina wymaga sporych umiejętności – przede wszystkim dużej precyzji i wprawy. Najpopularniejsze, a zarazem najtańsze, są przewody murowane z tradycyjnej pełnej cegły. Należy jednak zwrócić uwagę, by między elementami murowanymi na zaprawę nie powstały szczeliny, którymi będzie uchodził dym.

Kominy prefabrykowane

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też kominy prefabrykowane. Mają gładkie ścianki, na których trudniej osiadają sadze. Posiadają niewielkie wymiary zewnętrzne oraz szybki i stosunkowo prosty montaż. Prefabrykowane elementy mają większe rozmiary niż pojedyncze cegły, co oznacza szybszy montaż, niższe koszty robocizny oraz mniejsze ryzyko popełnienia błędów montażu. Elementy wykonane są z materiałów zapewniających długotrwały, bezpieczny kontakt z produktami spalania. Cieszą się wieloletnią gwarancją na użytkowanie w kontakcie z produktami spalania.

Kominy stalowe izolowane

Można również postawić kominy stalowe izolowane. To samodzielne systemy kominowe stosowane do odprowadzania spalin z kotłów i urządzeń grzewczych na takie paliwa jak np. olej, gaz, węgiel, miał czy drewno. Komin izolowany znajduje zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Jest odporny na działanie warunków atmosferycznych. Zapewnia bezpieczną temperaturę ścianek zewnętrznych, jest niepalny, odporny na działanie kondensatu skroplin i zapewnia bezpieczeństwo w razie pożaru sadzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *