kontrola komina

Okresowa kontrola komina

Regularny przegląd kominiarski to nie tylko przymus wynikający z zapisów ustawy, ale przede wszystkim działanie na rzecz naszego bezpieczeństwa. Niesprawny komin, np. komin do pieca co, stanowi zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia. Jego nieszczelność może spowodować zatrucie toksycznymi substancjami, co nierzadko kończy się śmiercią. Jeśli w przewidzianym przepisami czasie nie zlecimy przeprowadzenia kontroli komina, możemy zostać ukarani przez inspektora nadzoru budowlanego. Co ważne, w przypadku pożaru firmy ubezpieczeniowe odmawiają wypłaty odszkodowania, jeśli nie posiadamy udokumentowanych okresowych kontroli, którym poddano nasze kominy. Lublin to miejsce, w którym z łatwością można zlecić taki przegląd.

Jak wygląda okresowa kontrola komina?

Okresową kontrolę komina przeprowadza się w celu stwierdzenia, czy wszystkie przewody kominowe są sprawne i drożne. Innymi słowy, sprawdza się czy można je bezpiecznie użytkować. Kominiarz powinien także określić, czy kratki wentylacyjne są zainstalowane w prawidłowy sposób oraz czy w pomieszczeniach jest zapewniona właściwa cyrkulacja powietrza. Dodatkowo podczas kontroli należy sprawdzić, czy w pomieszczeniu znajduje się urządzenie, które wymusza ciąg kominowy lub palenisko obsługiwane ciągiem grawitacyjnym. Warto, by kominiarz ocenił także stan techniczny włazu, drabiny oraz ławy kominiarskiej. Nawet komin gotowy wymaga regularnej inspekcji.

Profesjonalny kominiarz z kamerą

W przewodach kominowych może dochodzić do pęknięć, których nie jesteśmy w stanie zauważyć gołym okiem, dlatego najlepiej zlecić badanie profesjonalnemu kominiarzowi, który dokładnie sprawdzi stan komina i przewodów wentylacyjnych, oceni pustaki wentylacyjne. Cena usługi jest bardzo zbliżona na terenie całej Polski. Kominiarz najczęściej posługuje się profesjonalną kamerą o obrotowej głowicy, która porusza się w pionie i poziomie. Ekran takiej kamery kominowej jest niezwykle precyzyjny i dokładnie odtwarza widok wnętrza komina. Obiektyw szerokokątny pozwala na oglądanie obrazu o wysokiej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *