kominy

Nasady kominowe

Nasady kominowe to urządzenia wykorzystujące siłę wiatru do poprawienia ciągu w kominie. Wybór nasady kominowej jest bardzo ważny, ponieważ od niej zależy, czy system kominowy będzie wydajnie pracował. Warto również zainwestować w daszki kominowe.

Kiedy stosuje się nasady kominowe?

Nasady kominowe najczęściej są stosowane, gdy ciąg kominowy w przewodach wentylacyjnych nie jest stabilny lub gdy występują częste zawirowania powietrza wynikające z nieodpowiedniego umiejscowienia komina, np. przy wysokiej ścianie lub przy innym budynku. Są również stosowane w terenie, na którym występują silne podmuchy wiatru. Nasady kominowe chronią przed wiatrem, który może powodować problemy z ciągiem kominowym oraz przed ciągiem wstecznym. Spełniają również funkcję ochronną przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi, zwłaszcza deszczem i śniegiem, które mogą spowodować zawilgocenie komina. Nasady kominowe są także ochroną przed ptactwem. Aby mieć gwarancję bezpieczeństwa przewodów wentylacyjnych, warto kupić dobrej jakości pustak wentylacyjny (cena zaczyna się od kilkunastu złotych).

Rodzaje nasad kominowych

Wyróżniamy trzy główne rodzaje nasad kominowych : obrotowe, samonastawne oraz stałe. Nasady obrotowe umieszcza się przy wylocie przewodu kominowego. Ich główną częścią jest turbina, która zawsze obraca się w jedną stronę, niezależnie od siły i rodzaju wiatru. Turbina wytwarza podciśnienie, które poprawia ciąg kominowy, uniemożliwiając jednocześnie cofanie się spalin do przewodu kominowego. Nasady samonastawne umieszcza się na wylocie przewodu kominowego spalinowego, grawitacyjnego – wentylacyjnego lub dymowego. Ich konstrukcja powoduje, że zawsze ustawiają się w kierunku wiatru. Nasady kominowe osłaniają wylot komina. Podczas podmuchów wiatru tworzy się podciśnienie, które wzmacnia ciąg. Nasady kominowe stałe, w odróżnieniu od samonastawnych, nie są w stanie ustawić się względem kierunku wiatru. Nie tyle poprawiają ciąg kominowy, co wzmacniają go wtedy, gdy wiatr wieje od ich przedniej strony. Zobacz więcej na https://pekabet.pl/226-nasady-kominowe/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *