komin wentylacja

Kominy wentylacyjne

Kominy wentylacyjne tworzą grawitacyjny system wentylacji, który służy do wymiany powietrza w budynkach. Zazwyczaj tworzą go pustaki wentylacyjne (wymiary produktów są różnorodne), które charakteryzują się wysoką ognioodpornością.

Czym są kominy wentylacyjne?

Kominy wentylacyjne służą do odprowadzania powietrza z wnętrz poza budynek, a w każdym jego pomieszczeniu powinna być odpowiednia wentylacja. W jednym kominie może znajdować się kilka kanałów wentylacyjnych. Kanał wentylacyjny powinien znajdować się wewnątrz domu, tuż przy wewnętrznej, bądź zewnętrznej ścianie. Strumień zanieczyszczonego powietrza odbierany przez komin powinien być dostosowany do typu pomieszczenia oraz warunków w nim panujących. Wloty do kominów wentylacyjnych należy umieścić w kuchni, łazience, toalecie, kotłowni, we wszystkich pomieszczeniach bez okien oraz na poddaszach.

Budowa kominów wentylacyjnych

Ścianki wewnątrz kanału wentylacyjnego powinny być maksymalnie gładkie, by nie stawiały oporu przepływającemu powietrzu. W związku z tym, że nie wolno przeprowadzać kanałów w poziomie, minimalny kąt odchylenia od pionu powinien wynosić trzydzieści stopni. W nieogrzewanych pomieszczeniach ścianki komina należy ocieplić, aby zapewnić odpowiednią siłę ciągu. Nie tynkuje się powierzchni wewnątrz kanałów wentylacyjnych. Kominy wentylacyjne mogą być zbudowane z cegieł pełnych – ceramicznych bądź silikatowych murowanych na zaprawę. Nie należy wykorzystywać do tego celu cegieł szczelinowych – kratówek bądź dziurawek. Warto zainteresować się specjalnymi pustakami wentylacyjnymi ceramicznymi, silikatowymi lub z lekkiego keramzytobetonu.

Nasady i czapy kominowe

Gdy zauważymy niewystarczający ciąg w kominie, należy wyposażyć wyloty kanałów w nasady kominowe, które zwiększą ciąg powietrza. Stosuje się również tzw. czapy kominowe, które chronią wyloty przewodów kominowych ponad dachem przed opadami atmosferycznymi. Czapy chronią także głowicę komina przed zabrudzeniem i ptactwem. Podstawą jest jednak zawsze sprawdzony komin systemowy, np. komin systemowy Leier. Zobacz więcej na https://pekabet.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *