dom

Bezpieczeństwo w domu

Pożary kominów zdarzają się niestety coraz częściej. Wystarczy już pół centymetra sadzy na ścianie wewnętrznej komina, by uległa ona zapaleniu. Komin, który nie jest regularnie czyszczony, może w ciągu kilku lat zajść sadzą i ryzyko zapalenia się jej będzie stawało się coraz wyższe. By ustrzec się przed pożarem, należy zaniechać palenia z wytrącaniem się sadzy, smoły czy dymu oraz każdego roku zlecać przegląd kominiarski. Warto też zainwestować w dobry system kominowy, np. system kominowy Hoch.

Pożar sadzy

Jeśli w kominie słychać głośne stukanie oraz iskry wydostające się z wylotu komina wraz z gęstym dymem, należy jak najszybciej wezwać straż pożarną. Po pożarze sadzy trzeba zwrócić się do kominiarza w celu oceny szkód. Stwierdzi on, czy powstała ewentualna nieszczelność komina. Jest to niezbędne nawet wtedy, gdy wydaje się, że wszystko jest w porządku i nie widać żadnych pęknięć. Podstawą bezpieczeństwa będzie też na pewno sprawdzony producent systemów kominowych.

Cichy zabójca

Czad to toksyczny tlenek węgla powstający w wyniku spalania węgla, benzyny, świecy czy drewna. Nawet niewielkie szczeliny w kominie mogą stać się przyczyną dostania się tlenku węgla do wnętrza domu i spowodowania podtrucia mieszkańców, a nawet ich śmierci. Najwięcej czadu powstaje w wyniku użytkowania kotłów na drewno lub węglowych. Czad zabija bezboleśnie, bo nie zobaczymy go, ani nie poczujemy. Jego związki wnikają do naszej krwi, przez co nie jest ona w stanie transportować tlenu. Szczelny, prawidłowo zbudowany i regularnie oczyszczany komin to podstawa, by można było poczuć się bezpiecznie we własnym domu. Popularnym systemem kominowym jest np. system kominowy Leier.

Profilaktyka

Aby móc czuć się w domu bezpiecznie, należy przynajmniej raz w roku zlecać przegląd kominiarski. Poza tym warto – zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i w kotłowni – umieścić czujnik czadu, który powiadomi nas, że coś jest nie tak i pozwoli uratować zdrowie i życie. Warto wybrać taki czujnik, który posiada wyświetlacz LCD pozwalający na bieżąco śledzić stężenie czadu w powietrzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *