bezpieczeństwo kominka

Bezpieczeństwo kominów i kominków

Zainstalowałeś kominek, który zapewnia ciepło w Twoim domu? Jeśli palisz w nim paliwem stałym, zwróć szczególną uwagę na swoje bezpieczeństwo. Nawet, jeśli komin jest prawidłowo wykonany i precyzyjnie połączony z kominkiem, istnieje ryzyko, że dojdzie do niekontrolowanych sytuacji w kominie.

Zasady bezpieczeństwa

Aby spokojnie użytkować kominek i komin, przynajmniej jeden raz w roku zlecaj profesjonalny przegląd komina. Zwróć uwagę na zalegającą w kominie sadzę – oblepiony sadzą komin to realne ryzyko pożaru. Postaw na solidny system kominowy, np. system kominowy Brata. Istotna dla Twojego bezpieczeństwa jest też odległość komina od elementu palnego. Ważna jest także ochrona przed oparzeniem. W domach najpopularniejsze są kominki zabudowane, które powinny cechować się szczególnie wysokim poziomem bezpieczeństwa.

Gromadzenie sadzy

Kominki najczęściej opala się drewnem, przez co z biegiem czasu w kominie pojawia się sadza. Pod wpływem bardzo wysokiej temperatury ulega ona procesowi utwardzania. Dzieje się tak przy zbyt intensywnym załadowywaniu komory spalania. Przekrój komina powoli się zwęża, ciąg się zmniejsza i coraz intensywniej odkładają się kolejne warstwy sadzy. Skumulowana sadza jest bardzo trudna do usunięcia. Szczotka kominiarska to zwykle zbyt mało i niezbędne jest odkuwanie komina od ścian.

Pożar sadzy

W trakcie pożaru sadzy temperatura komina może wynieść nawet ponad tysiąc stopni Celsjusza. Czas pożaru przy dużej ilości sadzy w kominie może trwać nawet do kilku godzin. Nieprawidłowo przeprowadzony proces gaszenia palącego się komina może przyczynić się do jego pęknięć, braku szczelności, a nawet rozerwania. Pożar sadzy zagraża wszystkim kominom, dlatego należy je regularnie czyścić. W prostszej sytuacji są właściciele systemów kominowych ceramicznych, bądź stalowych – ich ściany są gładkie, co minimalizuje pojawianie się sadzy. Dla przykładu, komin systemowy Brata posiada odpowiednio umieszczone elementy wyczystki, przez co łatwo można usunąć niebezpieczną sadzę oraz dokonać kontroli stanu komina.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *